Що потрібно знати про моторному маслі: необхідний мінімум – Sunoco Trading Ukraine
10 Грудня 2020

Що потрібно знати про моторному маслі: необхідний мінімум

Щоб автомобіль їздив, йому потрібен не тільки бензин, а й моторне масло – компонент, який захищає двигун від перегрівання, а його труться – від зносу. Масло має обиратися згідно з характеристиками автомобіля і змінюватися через певні проміжки часу.

Базові знання про різновиди і властивості масел необхідні будь-якій дбайливому автовласникові: це дасть розуміння того, яке масло вибрати для свого автомобіля.

 

Існує три категорії масел:

  • Мінеральні – продукт переробки нафти, який має неоднорідний молекулярний склад і мінімум хімічних присадок. В’язкість мінеральних масел залежить від перепадів температур: при сильному морозі таке масло може навіть застигнути. Крім того, масла цієї групи швидше втрачають свої експлуатаційні якості і вимагають більш частої заміни. Вони використовуються в старих машинах з зношеними деталями двигуна і великими зазорами між ними. Олія цієї категорії – найдешевші.
  • Синтетичні – масла, отримані в результаті синтезу і глибокої хімічної переробки нафти на молекулярному рівні з використанням певної кількості присадок. Масла цієї групи найбільш стійкі до зміни зовнішніх чинників і довше зберігають свої захисні функції, а тому їх заміну потрібно робити набагато рідше. Синтетичні масла використовуються в сучасних нових автомобілях, де зазори між труться деталями мотора мінімальні. Це найдорожча група автомастил.
  • Напівсинтетичні – масла на мінеральній основі, до складу яких входить певний відсоток синтетичного продукту (40-50%, іноді більше), а також додаються різні присадки. Таке поєднання дозволяє значно поліпшити характеристики мінеральних масел, при цьому ціна на них нижче, ніж на синтетичні.

Крім даної класифікації є інші критерії, що визначають властивості масел. Ці характеристики кодуються в індексі масла відповідно до американськими класифікаторами SAE, API і європейським ACEA.

Класифікація SAE

Код по SAE несе інформацію про в’язкості продукту при різних температурах і діапазоні робочих температур того чи іншого масла. Код містить букву W і тире, а також цифри перед і після цього поєднання, наприклад, 10W-40, де число до букви W – межа негативною температури (для розрахунку потрібно з числа маркування відняти 35, в нашому випадку це -25⁰С), а після неї – максимальна плюсова величина.

Класифікація за API

Класифікація за API розділяє масла на дві категорії: для бензинових і дизельних двигунів; крім того, кожне з цих масел має свій набір якостей і може застосовуватися в залежності від віку автомобіля. Індекс складається з двох букв: перша вказує на вид двигуна, для якого походить масло (S – бензиновий, C – дизельний), друга – на якість масла, де більш далекій букві алфавіту відповідає більш високу якість масла і більш пізній рік випуску авто. Комбінація з двох пар букв, розділена похилою рискою (наприклад, SF / CC) говорить про можливість застосування продукту і в бензинових, і в дизельних моторах, причому першим вказується пріоритетний вид двигуна.

Класифікація ACEA

Класифікація ACEA – своєрідний європейський аналог API. Код містить букви і цифри (наприклад, А3), де А – для бензинового, B – для дизельного, C – масла для обох видів моторів з підвищеними екологічними характеристиками, E – для дизельного вантажного транспорту; цифрове значення відображає якісні характеристики: чим вище число, тим краще якість масла.

Таким чином, дивлячись на маркування нескладно визначитися з вибором автомобільного масла, не забуваючи при цьому, що оптимальними характеристиками для вашого автомобіля мають масла, зазначені в технічній документації.