(044) 33-44-556

Глосарій

Що таке «EGR (система рециркуляції відпрацьованих газів)»?


Системи рециркуляції відпрацьованих газів (EGR – Exhaust Gas Recirculation) встановлюють на двигуни автомобілів виключно з екологічних міркувань та з метою зменшення шкідливих викидів оксидів азоту, оскільки найбільш токсичними складовими вихлопних газів автомобілів є вуглеводні (НС), оксиди вуглецю (СО) та оксиди азоту (NOx).
Причинами появи значної кількості оксидів азоту у відпрацьованих газах є високі температури згоряння паливно-повітряної суміші. Дія EGR полягає в тому, щоб на певних режимах роботи двигуна подавати частину відпрацьованих газів із випускного колектора у впускний. Подача вихлопних газів назад у камеру згоряння для повторного спалювання витісняє кисень, що в свою чергу створює більш холодне згоряння паливно-повітряної суміші. Таким чином нижча температура горіння паливно-повітряної суміші сприяє меншому утворенню оксидів азоту (до 30 %), що в свою чергу покращує екологічні параметри двигуна. Основним компонентом системи рециркуляції є клапан EGR, який власне і забезпечує перепуск певної частини відпрацьованих газів із випускного колектора у впускний.

Системами EGR, здебільше, обладнані дизелі вантажних автомобілів. Це дозволяє, окрім зменшення викидів оксидів азоту, досягти м’якшої та більш плавної роботи двигуна, а також покращити деякі експлуатаційні властивості.

Одночасно з цим рециркуляція вихлопних газів негативно впливає на моторну оливу, що може викликати зниження ресурсу або відказ двигуна. Оливи, що використовують для змащення двигунів обладнаних EGR, демонструють збільшення вмісту сажі, кислотного числа та в’язкості.

Саме для запобігання зниженню експлуатаційних властивостей оливи, як наслідок впливу роботи системи EGR, була опрацьована специфікація Американського інституту нафти API CI-4. Оливи, які відповідають вимогам API CI-4 мають покращені властивості у порівнянні з оливами попередніх специфікацій. Вони спеціально протестовані у двигунах оснащених системою рециркуляції і витримують значне забруднення сажею, протистоять зростанню кислотного числа та зберігають свій клас в’язкості упродовж усього сервісного інтервалу.

Близькі властивості до API CI-4 мають оливи з європейською класифікацією ACEA E7. Моторні оливи, які відповідають вимогам API CI-4, АСЕА Е7 або перевищують їх (API CJ-4/CK-4 та/або ACEA E4/E6/E8/E9/E11) повністю придатні для використання у вантажних автомобілях обладнаних системою EGR та підтримують їх довговічну та надійну роботу.