(044) 33-44-556

Глосарій

Що таке «SAPS»?


SAPS – це абревіатура від назв компонентів, а саме сульфатної золи (SA – Sulphated Ash), сірки (S – Sulphur) та фосфору (P- Phosphorus), що входять до складу моторних олив. Цей термін введено Асоціацією європейських виробників автомобілів (АСЕА). АСЕА розділяє моторні оливи за рівнем вмісту SAPS на такі категорії:
• high SAPS – це оливи, які мають високий рівень сульфатної золи, фосфору і сірки.
• mid SAPS – це оливи, які мають середній рівень вмісту сульфатної золи, фосфору, сірки
• low SAPS – це оливи, які мають низький рівень вмісту сульфатної золи, фосфору і сірки.

Історично першими з’явилися high SAPS моторні оливи. Однак, зі зростанням екологічних вимог і появи пристроїв додаткового очищення відпрацьованих газів: каталізаторів, дизельних і бензинових сажових фільтрів тощо, оливи зі зниженим вмістом SAPS набули актуальності. З’ясувалося, що high SAPS оливи з високим рівнем вмісту сульфатної золи, сірки та фосфору знижують ефективність та термін служби сажових фільтрів та каталізаторів.

Сульфатна зола – це нерозчинний осад який формується під час згорання моторної оливи. За нормальної роботи двигуна невелика частка моторної оливи завжди потрапляє у в камеру згоряння. Олива з високим вмістом металовмісних присадок (high SAPS) згорає та утворює додаткові частинки золи, які накопичуються в порах сажового фільтра, різко скорочуючи термін його служби. Ці частинки також можуть пошкодити каталізатори, оскільки не дозволяють каталізатору видаляти токсичні речовини з вихлопних газів.
Сірка та фосфор зазвичай також входять до складу присадок моторної оливи. За їх згоряння утворюються сполуки оксидів сірки та фосфору, які блокують сажовий фільтр та можуть сприяти необоротній дезактивації каталізаторів.

Сучасні mid та low SAPS моторні оливи мають знижений рівень вмісту сульфатної золи, сірки і фосфору, що сприяє нормальній та довготривалій роботі сажових фільтрів і каталізаторів.

Моторні оливи для легкових та малих вантажних автомобілів відносно рівня SAPS за класифікацією АСЕА позначаються як:
• high SAPS оливи – ACEA А3/В3, A3/B4, A5/B5, A7/B7;
• mid SAPS оливи -ACEA C2/C3/C5/С6;
• low SAPS оливи – ACEA C1/C4.

Моторні оливи для вантажних автомобілів відносно рівня SAPS за класифікацією АСЕА позначаються як:
• high SAPS оливи – ACEA E4/E7;
• mid та low SAPS оливи – ACEA E6/Е8/E9/Е11.

Моторні оливи для вантажних автомобілів відносно рівня SAPS за класифікацією API позначаються як:
• mid та low SAPS оливи – API CJ-4/CK-4/FA-4.