(044) 33-44-556

Глосарій

Що таке «SCR (система вибіркового каталітичного відновлення)»?


Система вибіркового каталітичного відновлення (SCR – Selective Catalytic Reduction) — це частина вихлопної системи дизельного двигуна, що призначена для зменшення (до 90%) викидів оксиду азоту NOx у відпрацьованих газах двигуна.

Ціллю встановлення систем SCR на двигуни комерційних та легкових автомобілів є, перш за все, відповідність суворим екологічним нормам EURO V і VI.
SCR використовує технологію активного відновлення викидів NOx, яка принципово працює таким чином:
• Рідина, відновник оксиду азоту, впорскується через спеціальний каталізатор у потік вихлопних газів дизельного двигуна.
• Відновник запускає хімічну реакцію, яка перетворює оксиди азоту на азот (N), воду (H2O) та вуглекислий газ (CO2), що є природними компонентами повітря.
• Потім ці компоненти викидаються через вихлопну трубу автомобіля.

Система SCR для свого функціонування вимагає наявності рідини – відновника оксиду азоту. В автомобілях це водний розчин сечовини, виготовлений з 32,5% високоочищеної сечовини та 67,5% деіонізованої води. В Європі відновник відомий як рідина AUS 32 (Aqueous Urea Solution – водний розчин сечовини), у Сполучених Штатах як DEF (Diesel Exhaust Fluid – дизельна вихлопна рідина). Німецька асоціація автомобільної промисловості (VDA) зареєструвала торгову марку AdBlue на автомобільну рідину для систем SCR, і під цією назвою відновник отримав широке розповсюдження.

У сучасних дизельних двигунах вибіркове каталітичне відновлення часто поєднуються з системою сажового фільтра(DPF) або з системою рециркуляції вихлопних газів (ERG) або з обома цими системами, оскільки тоді вдається зменшити кількість всіх газоподібних і твердих викидів. Тому під час вибору моторної оливи для дизельного двигуна з SCR важливо врахувати вимоги інших систем двигуна щодо рівня якості моторної оливи. Зазвичай виробники авто вказують свої рекомендації щодо вибору моторної оливи в інструкціях з експлуатації авто. Ці рекомендації враховують вимоги всіх систем двигуна та ґрунтуються на міжнародних класифікаціях таких, як API, ACEA та JASO.