(044) 33-44-556
Інформаційні матеріали:

API класи олив для механічних трансмісій

API Класи сервісних категорій автомобільних олив для мостів і механічних трансмісій

Ця інформація була підготовлена Робочою групою з класифікації мастильних матеріалів Комітету з паливно-мастильних матеріалів Департаменту маркетингу API (American Petroleum Institute – Американського інституту нафти), щоб допомогти виробникам і користувачам у виборі трансмісійних олив.

У трансмісіях, особливо в задніх мостах, доступні шестерні різних конструкцій для різноманітних умов експлуатації. Вибір олив для конкретних застосувань передбачає ретельний розгляд умов експлуатації та хімічних і фізичних характеристик олив для відповідності цим умовам. До недавнього часу трансмісійні оливи та оливи для диференціалів описувалися в якісних термінах і різними назвами, кожний з яких намагався описати як оливи, так і умови експлуатації, за яких олива повинна працювати. Розгляд позначень цих мастильних матеріалів до мінімальної кількості вважався дуже бажаним у світлі сучасних технологій. Таким чином, API підготував сім позначень сервісних категорій олив для автомобільних механічних коробок передач і мостів. Кожне позначення стосується характеристик, необхідних для трансмісійної оливи для певного типу автомобільного обслуговування. Ці позначення також визнають можливість того, що мастильний матеріал може бути розроблений для більш ніж однієї категорії експлуатації і, як наслідок, може бути таким чином позначеним.

За розробки мови для класифікації було визнано необхідність доповнити описи для певних мастильних матеріалів для зубчастих передач, зокрема для гіпоїдних передач, посилаючись на серію випробувань, які є «мовою тестування» для надання більш детальної інформації про вимоги до ефективності такої оливи. Ця «тестова мова» була розроблена Секцією III Технічного відділу B автомобільних мастильних матеріалів Комітету D-2 ASTM, і посилання на ці процедури випробувань зроблено в позначеннях категорій API, описаних нижче.

Класифікація олив для механічних трансмісій

Категорія Сервіс
API GL-1 Позначає тип умов експлуатації, характерний для автомобільних спірально-конічних і черв’ячних передач і деяких механічних трансмісій, які працюють у настільки м’яких умовах питомого тиску та швидкостей ковзання, що їх може задовольнити використання чистої мінеральної оливи. Для покращення експлуатаційних характеристик мастильних матеріалів цієї категорії можуть бути використані інгібітори окиснення та іржі, піногасники та депресорні  присадки. Модифікатори тертя та протизадирні присадки не використовуються.
API GL-2 Позначає тип умов експлуатації, характерний для черв’ячних передач автомобілів, що працюють за таких умов температури, навантажень та швидкості ковзання, які не можуть задовольнити оливи API GL-1.
API GL-3 Позначає тип умов експлуатації, характерний для механічних передач і спірально-конічних мостів, що працюють в помірно важких умовах швидкості і навантаження. Ці умови експлуатації вимагають, щоб мастильний матеріал мав вантажопідйомність більшу, ніж та, що задовольняє вимогам API GL-1, але нижчу за вимоги до мастильних матеріалів, які задовольняють API GL-4.
API GL-4 Позначає тип умов експлуатації, характерний для механічних передач, зокрема гіпоїдних* у легкових автомобілях та іншому автомобільному обладнанні, які працюють в умовах високих швидкостей з низьким крутним моментом і низьких швидкостей з високим крутним моментом.

Для цієї категорії підходять оливи, які забезпечують захист від задирів, рівний або кращий, ніж той, що визначений CRC Reference Gear Oil RGO-105, та які пройшли процедуру випробування та забезпечують рівень ефективності, описані в ASTM STP-512A від березня 1987**.

Ця класифікаційна категорія все ще використовується в комерційних цілях для опису мастильних матеріалів, але обладнання, необхідне для процедур випробувань щодо оцінки ефективності олив, більше недоступне.

API GL-5 Позначає тип умов експлуатації, характерний для передач, зокрема гіпоїдних легкових автомобілів та іншої автомобільної техніки, що працюють за високих швидкостей та ударних навантажень; за високих швидкостей з низьким крутним моментом; за низьких швидкостей з високим крутним моментом.

Для цієї категорії підходять оливи, які забезпечують захист від задирів, який дорівнює або кращий, ніж визначено CRC Reference Gear Oil RGO-110, та які пройшли процедуру випробування та забезпечують рівень ефективності, описані в в ASTM D7450*.

API GL-6 Ця категорія є застарілою та вказана лише для історичної довідки.

Обладнання, яке використовується для вимірювання ефективності, більше не доступне.

API MT-1 Позначає тип умов експлуатації, характерний для несинхронізованих механічних коробок передач, які використовуються в автобусах і великовантажних автомобілях. Оливи, що відповідають вимогам категорії API MT-1, забезпечують захист від комбінації термічної деградації, зносу компонентів і пошкодження ущільнень, чого не забезпечують сучасні оливи які відповідають лише вимогам API GL-4 або API GL-5.

Оливи API MT-1 не відповідають експлуатаційним вимогам для синхронізованих коробок передач і трансмісії в легкових автомобілях і важких автомобілях. Оливи API MT-1 не можна змішувати з моторними оливами в одній коробці передач. Необхідно дотримуватися рекомендацій щодо якості оливи виробників трансмісії.

Технічні характеристики API MT-1 визначені в останній версії ASTM D5760.

*  Диференціали обмеженого тертя зазвичай мають особливі вимоги до оливи. Слід проконсультуватися з постачальником оливи щодо його придатності для таких диференціалів. Інформацію, корисну для оцінки мастильних матеріалів для цього типу передач, можна знайти в ASTM D7450.

** Публікація має повну назву «Лабораторні випробування мастильних матеріалів для автомобільних передач категорії API GL-5».

 Примітки

Оливи API GL-4 не підходять для високонавантажених гіпоїдних передач. Оливи API GL-4 використовуються в синхронізованих механічних коробках передач, легконавантажених  гіпоїдних і спірально-конічних передачах.

Для отримання повної та актуальної інформації щодо класифікації API олив для механічних трансмісій необхідно звернутись на сайт: www.api.org.