(044) 33-44-556

Глосарій

Що таке «DPF (дизельний сажовий фільтр, фільтр часток)»?


DPF – це абревіатура від Diesel Particulate Filter, що перекладається з англійської, як дизельний сажовий фільтр. Такий фільтр видаляє тверді частки з вихлопних газів дизельних автомобілів. Саме тверді частки відповідають за чорний дим, що містять відпрацьовані гази, а також забруднюють повітря, що викликає занепокоєння щодо здоров’я людини. Тому оснащення сучасних дизельних автомобілів сажовими фільтрами обумовлено впровадженням вимог щодо екологічних норм викидів дизельних автомобілів.

DPF – це пристрій доочищення відпрацьованих газів дизельного двигуна, який затримує сажу з твердими частками. Сажа утворюється, коли дизельні двигуни не повністю спалюють пальне, але DPF уловлює цю сажу, щоб запобігти викиду шкідливих речовин в навколишнє середовище.

Сажовий фільтр являє собою спеціальну об’ємну керамічну матрицю, пронизану багатою кількістю паралельно розташованих каналів малого діаметру та закритих у шаховому порядку з однієї сторони. Розташований сажовий фільтр поряд з каталітичним нейтралізатором у вихлопній системі двигуна та, зазвичай, об’єднаний з ним в одну конструкцію. Під час роботи двигуна відпрацьовані гази проходять скрізь пористі керамічні стінки фільтра, який затримує та накопичує тверді частинки. Після того, як DPF захопив сажу, він зберігає її, доки двигун не досягне достатньо високої температури, щоб спалити надлишок сажі в золу, це називається регенерацією.

В процесі роботи дизельного двигуна окрім пального також згорає незначна частина моторної оливи, а от її залишки у вигляді золи викликають додаткове засмічення DPF та зменшують його ресурс. Тому для змащення двигуна, що оснащений DPF, необхідно використовувати спеціальні оливи, які за згорання утворюють мінімальну кількість золи. Таким чином вдається зменшити загальний об’єм золи, що утворюється від згоряння пального і оливи, та зменшити навантаження на DPF. Використання якісного пального та малозольних моторних олив зі спеціальними властивостями дозволять значно продовжити ресурс сажового фільтра, що є актуальним питанням зважаючи на його високу вартість.

Для вибору відповідної моторної оливи для дизельного двигуна з DPF важливо притримуватися рекомендацій виробника автомобіля або двигуна. В своїх рекомендаціях виробники вказують тип необхідної моторної оливи згідно своїх внутрішніх класифікацій або міжнародних класифікацій таких, як ACEA та API.

Згідно з ACEA для дизельних двигунів легкових автомобілів та легких вантажівок, що оснащені сажовими фільтрами, рекомендовані наступні класи олив: ACEA С1/С2/С3/С4/С5/С6.

Згідно з ACEA для дизельних двигунів вантажних автомобілів, що оснащені сажовими фільтрами, рекомендовані наступні класи олив: ACEA E6/Е8/E9/Е11.

Згідно з API для дизельних двигунів, що оснащені сажовими фільтрами, рекомендовані наступні класи олив: API CK-4/CJ-4.